Philadelphia Future City Competition 2015
Special Awards

Future City Logo
A National Engineers Week Program
January 24, 2015


Bentley Systems
Best Computer Usage
Cinnaminson Middle School

Bentley Systems
Best Computer Usage
St. Cecilia School

Pennoni Associates Inc.
Innovative Environmental Management
Holy Angels School

AECOM
AECOM Commuter Planning
Radnor Middle School

Arora Engineers, Inc.
Innovation in Aviation
Queen of Angels Regional Catholic School

Associated Engineering Consultants, Inc.
Best Thinking Outside the Box
Thomas Holme Elementary School

Delaware Valley Regional Planning Commission
Regional Vision Award
Lionville Middle School

Langan Engineering and Environmental Services
Innovation in Sustainable Engineering
Downingtown Middle School

Society of American Military Engineers, Philadelphia Post
Creative Application of Civil Works
Peirce Middle School

The Kirkman Oliver Company
Innovation in Workplace Design
St. Andrew School

Urban Engineers, Inc.
Superior Communications
Grey Nun Academy

American Society for Quality, Philadelphia Section
Creative Approach to Problem Solving
St. Ignatius School

American Society of Heating, Refridgeration and Air Conditioning Engineers, Philadelphia Chapter
Best Indoor Environment
Birney Preparatory Academy

American Society of Mechanical Engineers, Philadelphia Section
Best Moving Part
Hill Top Prep

American Society of Plumbing Engineers, Philadelphia Chapter
Plumbing Innovation
Mount Aviat Academy

Association of Energy Engineers, Greater Philadelphia Section
Best Energy-Based Project
Springfield Township Middle School

International Society of Automation, Philadelphia Section
Sam Herb-Jack McGrath ISA Automation
Blair Christian Academy

International Society of Pharmaceutical Engineers, Delaware Valley Chapter
Innovation in Healthcare
Beverly Hills Middle School

Jacobs Global Buildings Design
Jacobs Global Buildings Design
Upper Merion Middle School

Johnson Controls, Inc.
Building Technology
East Norriton Middle School

National Fire Sprinkler Association, PennJerDel Chapter
Fire Sprinkler Water Delivery
Orchard Valley Middle School

Sally and John Kampmeyer
Regional Coordinator's Special Recognition
Mary Mother of the Redeemer

Timothy Haahs and Associates
Planning for People
St. Aloysius Academy

Triad Fire Protection Engineering Corp.
Attention to Fire Protection Engineering
Mater Dei School

American Society of Agricultural and Biological Engineers
Most Sustainable Food Production System
Shafer Middle School

American Society of Civil Engineer, Philadelphia Section Younger Members Forum
Ingenious Civil Engineering
St. Cecilia School

American Society of Highway Engineers, Delaware Valley Section
Infrastructure
Cinnaminson Middle School

Engineers' Club of Philadelphia
Best Use of Recyclable Materials
Grover Washington Junior Middle School

Institute of Electrical and Electronic Engineers, Philadelphia Section
IEEE Philadelphia Section
Penn Wood Middle School

Institute of Industrial Engineering, South Jersey Delaware Valley Chapter
P. Robert Siebeneicher, II - Industrial Engineering Award
St. Elizabeth Parish School

Institute of Transportation Engineers, Mid-Atlantic Section
Most Innovative Transportation Concept
Bverly Hills Middle School

INTECH Construction
Building+
Great Valley Middle School

Intelligent Transportation Society of Pennsylvania
Best Use of Technology in Transportation
Radnor Middle School

International Code Council, Liberty Chapter
Recognizing Attention to Building Codes in Building Design and Construction
Grover Washington Junior Middle School

Javan Engineering, Inc.
Performance and Relationships
Valley Forge Middle School

Ken Golkin, PMP
First Winners
Snyder Middle School

L.F. Driscoll Company, LLC
Pride in Quality
St. Ignatius School

National Association of Women in Construction
Family Friendly Neighborhoods
St. Aloysius Academy

National Council of Examiners for Engineering and Surveying
Best Land Surveying Practices
Sanford School

P. Agnes, Inc.
Constructing for the Future
Mount Aviat Academy

Pennsylvania Planning Association
Planning Excellence
Penn Wood Middle School

Pennsylvania Society of Professional Engineers, Delaware County Chapter
Best Coordination of Engineering Disciplines
Drexel Hill Middle School

Society of Fire Protection Engineers, Philadelphia-Delaware Valley Chapter
Fire Protection Engineering
Springfield Township Middle School

Thomas an Julie Gennaro
Technics and Civilization
Birney Preparatory Academy

Jennifer Wetzel
Best Model
Downingtown Middle School

Mary and Jim Moyer
Best Essay
New Hope-Solebury Middle School